U13: Mladšie žiačky na WINTER CUPE 2023

04.01.2024 16:59

Mladšie žiačky bojovali na domácom turnaji so staršími súperkami, ale držali sa celkom dobre. V systéme každý s každým obsadili s 2 víťazstvami a 3 prehrami v konečnom účtovaní 5.miesto. Od bronzovej medaile ich ale delilo len skóre. Družstvá na 3.-5.mieste mali rovnaký počet bodov a o konečnom umiestnení  rozhodoval len 1 jediný kôš. Bohužiaľ ten povestný „čierny Peter“ zostal nám.

BKM Žilina 2011 - BKM Žilina 2010                    47:64 (09:18,07:18,16:16,15:12)
BKM Žilina 2011 - Orava Bascats 2009-11        56:41 (14:06,06:23,22:04,14:08)
BKM Žilina 2011 - BKM Bardejov 2010              61:39 (14:11,16:10,09:11,22:07)
BKM Žilina 2011 - IMC P.Bystrica 2008-9          37:42 (09:17,14:06,06:10,08:09)
BKM Žilina 2011 - Young Angels Košice 2010   43:66 (09:13,14:23,04:21,16:09)

Fauly: 76/87   TH: ZA 35% (28/79) - súperky 42% (48/115)

Strelkyne:
Adamíková 60, Benková 59, Tolnayová 28, Matejčíková 26, Štekláčová 24, Dubeňová 16, Zajacová 12, Holániková 9, Macúchová 6, Čanigová

BKM Žilina 2010 skóre -2
BKM Žilina 2011 skóre -2 (o poradí na 4. a 5.mieste rozhodol pri rovnakom skóre vzájomný zápas)

Hodnotenie trénera:

Pre nás bol tento turnaj „taká z núdze cnosť“. Medzi sviatkami sme pôvodne plánovali turnaj v zahraničí. Len sme bohužiaľ žiadny vhodný turnaj nenašli. Nakoniec, ale neľutujeme. Medaila z toho síce nebola (ušla nám o chlp), ale zohrali sme so silnými súperkami výborné zápasy, verím, že nás posunuli dopredu. Okrem veku a veľkej lopty č.6 (my zatiaľ hráme aj trénujeme s 5-kou), sme mali ešte veľký hendikep v tom, že sme ako družstvo mesiac nehrali žiadne zápasy. To sa odrazilo hlavne v úvodnom zápase, kde sme zbytočne pomerne hladko a vysoko prehrali, potom sme sa už zlepšovali. Dievčatá si postupne zvykli, že súperky sú staršie, vyššie, silnejšie a lopta je väčšia a ťažšia, ale nezľakli sa a naše výkony rástli od zápasu k zápasu.
V prvom zápase sme sa stretli s o rok staršími dievčatami z nášho klubu. V útoku sme síce nehrali zle, ale súperky často prečíslovali našu deravú obranu, pôsobili sme pomalým prispatým dojmom. Keby tréner súperiek nestriedal širší káder, bol by to riadny výprask. Už do polčasu bolo o víťazovi rozhodnuté, druhý polčas sme síce vyhrali, ale to bola už len taká kozmetická úprava výsledku. Potešil len celkový počet bodov, ktoré sme nastrieľali. Dvihlo  nám to sebavedomie.
V druhom zápase sme sa stretli s tradičným súperom z Oravy (2011), ktoré boli posilnené o 3 staršie hráčky (2009). Dobre sme začali, ale v druhej štvrťke súper pridal, takže na prestávku sme šli s 9-bodovým mankom. V druhom polčase sme ale nenechali nič na náhodu, výsledok sme otočili a nakoniec jasne zvíťazili.
V treťom zápase sme hrali s dievčatami z Bardejova (2010). Konečný výsledok trochu klame, celý zápas sme síce viedli, ale definitívne sme rozhodli až v samom závere po prestriedaní súperiek.
Štvrtý zápas bol pre nás fyzicky veľmi náročný, hrali sme proti o 2-3 roky starším súperkám z Považskej Bystrice (2008/9), ale nezľakli sme sa a poriadne sme ich potrápili. Na polčase to bola remíza a o výsledok sa bojovalo do poslednej minúty. Nakoniec bol však súper predsa len o kúsok lepší. Mal jasnú výškovú a fyzickú prevahu, ktorá nakoniec rozhodla.
V poslednom piatom zápase sme sa stretli s neskoršími víťazkami z Košíc. Po vyrovnanej 1. štvrtine sme už potom ťahali za kratší koniec. Súperky skúsene využívali svoju výškovú prevahu a vyrovnaný káder. V závere sme po prestriedaní súperiek výsledok ešte skorigovali. Potešiteľné je, že sme víťazovi turnaja nastrieľali najviac bodov zo všetkých účastníkov turnaja.
Celkový počet faulov bol pomerne vyrovnaný (76:87), ale súperky hádzali podstatne viac TH ako my (79:115), pretože naše fauly prichádzajú stále príliš neskoro (až pri streľbe).
V úspešnosti TH sme síce zaostávali, ale nie výrazne (35% : 42%), tu sa určite prejavil náš návyk na menšiu loptu, mali sme problém to tam štýlovo dohodiť. Spokojný som s doskakovaním, doskočili sme celkovo až 218 lôpt, teda v priemere až 44 na zápas a to sme väčšinou nemali výškovú prevahu. Veľmi spokojný som so streľbou spod koša (48%) a solídna bola aj streľba zo stredných vzdialeností 29%. Pozitívne je, že sa nebojíme strieľať aj z väčších vzdialeností (v priemere až 39 pokusov na zápas).
Nedostatky vidím hlavne vo veľkom počte stratených lôpt – 171, teda až 34 na zápas, pomalom prepnutí do obrany a „tieňovom bránení“ bez odvahy a agresivity. Niekedy robíme aj hlúpe chyby v obrane pri nesprávnom postavení k hráčovi v štandardných situáciách a dostávame z toho lacné koše.
Vzhľadom na uvedené okolnosti som s naším herným prejavom aj výsledkami družstva veľmi spokojný. Potešilo ma, že sme bez problémov vydržali fyzicky, napriek tomu, že sme striedali len 9-10 hráčok. Mali sme síce na lavičke ďalšie 3-4 hráčky, ale tie si budú musieť počkať na primeraných súperov. Na tento level ešte nedorástli.
Veľmi ma potešilo aj naše vystúpenie v individuálnych súťažiach. V streľbe TH sme obsadili prvé dve miesta. V zakončení po slalome na rýchlosť, skončila naša hráčka len tesne druhá za súperkou z PB, keď v semifinále vyradila favorizovanú súperku z Košíc, ktorá do semifinále postúpila najrýchlejším časom.
Na záver chcem poďakovať hlavnému organizátorovi turnaja p.Koštialovi, našim sponzorom a partnerom, ako aj množstvu obetavých pomocníkov z radov rodičov, ktorí dokázali turnaj zorganizovať na veľmi vysokej spoločenskej úrovni. Nemôžeme zabudnúť ani na náš skvelý fanklub, ktorý hnal obidve naše družstvá neúnavne dopredu. Myslím, že dievčatá – súperky od nás odchádzali spokojné a plné krásnych zážitkov.

Najbližšie zápasy hráme v Prievidzi v nedeľu 21.1.2024. Súperky budú PD a NR. Predtým skúsime ešte zohrať nejaký priateľský zápas s chlapcami z Viktórie.