MÁME VICEMAJSTERKY SLOVENSKA!

30.06.2022 15:11

V dňoch 24.-26.06.2022 sa v Trnave konal finálový turnaj Majstrovstvá Slovenska v kategórii U12 - ročník 2010 a mladšie, na ktorom sa medzi 8. najlepšími družstvami prvýkrát predstavili aj naše staršie minižiačky pod vedením trénerskej dvojice Ľudovít Koštial a Zuzana Kubelová. Naše dievčatá na finálové súboje postúpili z prvého miesta regionálnej skupiny Východ a tak sa od dievčat očakávali medailové ambície. Mladé Žilinčanky nesklamali a krok za krokom postupovali až do finálového súboja, kde vo vyrovnanom zápase podľahli Ružomberským dievčatám. Dievčatám k vicemajsterkám SR gratulujeme a ďakujeme za úspešnú sezónu a reprezentáciu nášho klubu.

BKM Žilina – MBK Stará Turá  59:09 (36:04,23:05,10:10,20:16)
Koristová 16, Šmihovská 12, Rumanová 11, Jaroščiaková 8, Harantová 7, Klimková, Kubošová a Tolnayová po 6, Trnovcová 5, Krššáková a Macúchová po 4, Kubelová a Papajová po 2, Adamíková, Belčíková, Lipovská, Rybárska, Syneková
Fauly: 16 – 7   TH: ZA 78% (7/9) – ST 27%
VIDEOZÁZNAM (zdroj: Youtube Basket.sk)

Po štvrtkovom tréningu, na ktorom dievčatá boli nesústredené a vyčerpané z tepla, nás v piatok čakal otvárací zápas turnaja, kde sme nastúpili proti štvrtému tímu zo „skupiny Západ“, proti ktorému sme doposiaľ nikdy ešte nehrali. Vedeli sme, že Stará Turá má v tíme aj skúsenejšie hráčky pravidelne hrávajúce aj v staršej súťaži, preto sme súpera nepodceňovali a mali pred ním rešpekt. Našim cieľom bolo pokúsiť sa rozhodnúť zápas už v prvom polčase (aby sme mohli dať priestor všetkým dievčatám), využiť našu výškovú prevahu pod košom a čo najviac eliminovať najlepšie hráčky súpera, čo sa nám darilo na výbornú. Agresívnym bránením hneď v úvode zápasu sme súperky zaskočili a takmer každý náš útok končil košom. Súperkám sme toho veľa nedovolili. Hrali sme v pohode, vychádzali nám nacvičené kombinácie, mali sme vysokú úspešnosť TH (79%) a košom Nene tesne pred polčasovým klaksónom sme zápas ukončili, nakoľko rozdiel skóre bol o 50b. Druhý polčas dostali viac priestoru aj ostatné dievčatá, ktoré ani jednu štvrtinu neprehrali aj napriek zlepšenej hre súperiek.

BKM Žilina – Young Angels U12 Košice  66:55 (11:07,22:14,10:17,23:17)
Koristová 23, Rumanová 10, Harantová a Klimková po 9, Tolnayová 6, Papajová 4, Kubelová a Šmihovská po 2, Lipovská 1, Adamíková, Belčíková, Jaroščiaková, Krššáková, Kubošová, Macúchová, Rybárska, Syneková, Trnovcová
Fauly: 17 – 17   TH: ZA 41% (9/22) – KE 32%
VIDEOZÁZNAM (zdroj: Youtube Basket.sk)

V sobotu sme v semifinále narazili na rýchlo napredujúce družstvo z Košíc, ktoré nás v závere sezóny dokázalo svojou bojovnosťou poraziť. Dievčatá boli na zápas mentálne dobre nastavené, namotivované a my sme im verili. Baby začali nebojácne, pod košom sme dominovali a do polčasu sme si vypracovali mierny náskok. V druhom polčase sme očakávali väčšiu aktivitu súperiek a dúfali sme, že to vydržíme po fyzickej stránke vzhľadom na to teplo v telocvični. Súperky zrýchlili hru, zabojovali, dobre bránili a vydarenou treťou štvrtinou, kde sme často chybovali a kde sme mali problém s nezastaviteľnou Vilmou Bosákovou, zápas zdramatizovali. V poslednej časti hry aj za úžasnej podpory hľadiska sme sa nakopli, začali sme využívať aj ostatné hráčky, ktoré z protiútokov „chladne“ zakončovali. V závere zápasu sme tak mohli dopriať semifinálovú skúsenosť aj ostatným hráčkam.
V tomto zápase sme mali výbornú úspešnosť zakončenia 49% a k tradičným oporám družstva sa pridala aj Dadka, ktorá zahrala výborný zápas a využila svoju rýchlosť a prehľad v hre.

BKM Žilina - MBK Ružomberok  41:54 (03:07,15:11,06:20,17:16)
Koristová a Rumanová po 11, Harantová 8, Papajová 5, Klimková, Tolnayová a Šmihovská po 2, Adamíková, Belčíková, Jaroščiaková, Krššáková, Kubelová, Lipovská, Macúchová, Rybárska, Syneková, Trnovcová
Fauly: 12 – 12   TH: ZA 33% (4/12) – RK 67%
VIDEOZÁZNAM (zdroj: Youtube Basket.sk)

Nedeľa, historické finále so súperom, ktorý nás dokázal v súťaži poraziť aj v plnej našej sile. Poznali sme veľmi dobre, aké hrozby nás čakajú. Viaceré Ružomberčanky sú oporami aj v staršom družstve, za ktoré tiež hrávajú, a preto bolo nutné tieto skúsenejšie dievčatá čo najdlhšie ustrážiť. V prvom polčase, ktorý začal nervózne na oboch stranách a kedy dlho svietilo skóre 0:0, sa nám to aj darilo. Mierny náskok súpera sme do konca polčasu skvelo dorovnali. Baby si dokázali postrážiť opory Ružomberka a šlapali na maximum, čo nás stálo kopec síl. Preto sme do druhého polčasu boli nútení niektoré dievčatá inak premiešať v päťkách. Cieľom tretej časti hry bolo si čo najdlhšie ustrážiť hráčku Jamsilovú Sáru, ktorá v prvej štvrtine vôbec neskórovala a neprehrať viac ako o 7b. Polovicu štvrtiny sa nám to aj darilo, dokonca sme sa prvýkrát dostali aj do krátkeho vedenia. Potom sme však fyzicky odpadli a začali strácať lacno lopty, vymýšľali sme a súper sa dostal do výraznejšieho vedenia o 14b. Dievčatá, ktoré nastupovali do poslednej časti hry to mali ťažké, ale stále nie nemožné. Už po minúte a pol mal súper 3 fauly a jeho náskok sme znížili len na 7b. Taktika na posledných 6 minút bola jasná. Hrať čo najrýchlejšie do koša a získavať ďalšie fauly, trestať súpera z TH a vnikať do koša aj ostatnými hráčkami, keďže Ema a Lea boli veľmi dobre bránené. S pribúdajúcim časom však začala pracovať viac hlava, pribúdala neistota, v útoku sme sa prestali hýbať a aj keď sme stále bojovali, náskok sa neznižoval. Ružomberok zvládol záver vyrovnaného zápasu lepšie a zaslúžene sa tešil z majstrovského titulu.

INDIVIDUÁLNE OCENNENIA:
MVP turnaja: Koristová Ema
ALL STARS turnaja „A“: Koristová Ema
ALL STARS turnaja „B“:  Harantová Lea
Najlepšia hráčka BKM Žilina: Rumanová Kristína

Konečné poradie finálového turnaja starších mini

1. MBK Ružomberok  
2. BKM Žilina
3. BK AŠK Slávia Trnava
4. YOUNG ANGELS U12 Košice
5. BK Slovan Bratislava
6. MBK Stará Turá
7. BAM Poprad
8. BK ŠKP 08 Banská Bystrica

FOTOGALÉRIA (zdroj AŠK Slávia Trnava, Rastislav Novota)

Hodnotenie trénerov:
"Posledný júnový víkend sme sa zúčastnili na našich prvých Majstrovstvách SR v Trnave, kde sme postúpili z prvého miesta regionálnej súťaže. Tešili sme na súboje s najlepšími tímami a boli sme vo veľkom očakávaní, ako to naše dievčatá zvládnu. Do Trnavy sme pricestovali už vo štvrtok a absolvovali sme večerný tréning v športovej hale, aby sme sa zoznámili s podmienkami a prostredím, v ktorom sa MSR budú konať. Nenechávali sme nič na náhodu, pripravovali sme sa veľmi zodpovedne a nepozerali sme sa ďaleko dopredu. Dievčatá sme pripravovali vždy len na aktuálny zápas systémom „step by step“. Všetci sme dali do toho úplne všetko a držali sme pri sebe, či sa niekomu darilo, alebo nedarilo. Dievčatá predviedli fantastické výkony v tropických podmienkach a bojovali za tím. V tíme prevládala počas celého turnaja dobrá nálada. Pozitívne myslenie a tímová zomknutosť z nás robila počas celého turnaja silný tím. Súperky boli veľmi vyrovnané a hra sama o sebe sa posunula na vyššiu úroveň.
Máme za sebou veľmi ťažkú sezónu, lebo opäť do nej zasiahol covid, zranenia a na to, čo máme všetko za sebou, tak je to ÚŽASNÝ výsledok, ktorý sme na MSR dosiahli. Pre náš klub, ktorý oslavuje svoju 10ročnú existenciu, je to aktuálne historický úspech v mládežníckych súťažiach.
Obaja tréneri sme na dievčatá nesmierne pyšní. Všetky baby na sebe makali, aj keď vieme, že na nás frflali, keď mali pridať ešte viac, alebo robiť veci navyše, mimo tréningov, ale vyplatilo sa. A teraz to vedia aj ony.
Rovnako aj po organizačnej stránke celých majstrovstiev sme boli maximálne spokojní a ďakujeme realizačnému tímu za profesionálny a priateľský prístup. Cítili sme veľmi dobre.
Určite nezabudneme ani na rodičov, ktorým patrí veľká vďaka za úžasnú celoročnú podporu, búrlivé povzbudzovanie a aj za vykričané hlasivky na Majstrovstvách.
Ešte raz srdečne GRATULUJEME a nesmierne sa tešíme z dosiahnutého krásneho 2. miesta, ktoré sme spolu získali. Máme vicemajsterky zo Žiliny!
Dievčatá majú veľmi silnú motiváciu do ďalšej sezóny a do ďalších majstrovstiev. Budeme im držať palce a veriť, že sa na ne opäť prebojujú!"

(LKO,ZKU)

Späť