4.miesto na Easter Cup Ostrava

20.04.2022 00:58

Dievčatá z družstva starších minižiačok sa zúčastnili na svojom prvom medzinárodnom turnaji v ich doterajšej basketbalovej kariére. V termíne 14.-17.04.2022 reprezentovali náš klub BKM Žilina na Veľkonočnom turnaji v Ostrave, kde si zmerali sily s rovesníčkami zo Slovenska, Českej republiky, Nemecka a Maďarska. Celkovo odohrali za štyri dni 5 náročných zápasov, kde im súperky nič zadarmo nedarovali. Po dvoch výhrach skončili v skupine na druhom mieste a bojovali o medajle. Tentokrát to našim dievčatám nevyšlo a na turnaji obsadili 4.miesto z ôsmych zúčastnených družstiev, keď v dramatickom boji o bronz podľahli domácim dievčatám z Ostravy.

BKM Žilina - BA Čaňa 75:52 (07:22,24:06,18:14,26:10)
Koristová 31, Klimková 7, Jaroščiaková a Šmihovská po 6, Harantová, Papajová a Rumanová po 4, Koscelníková 3, Belčíková, Kubelová, Syneková, Tolnayová po 2, Adamíková a Trnovcová po 1, Lipovská, Vavreková
Fauly: 5 - 28    TH: ZA 54% (21/39) - BA 0% (0/2)
VIDEOZÁZNAM

Do prvého zápasu sme nastúpili veľmi nervózne a nekoncentrovane. Naša prvá päťka bola hlavami ešte na krásnych izbách v 4* hoteli a nie na basketbalovom zápase. Boli sme pomalí, strácali sme loptu za loptu a súpera sme vôbec nebránili. V prvej časti hry sme stratili neuveriteľných 20 lôpt, z toho trio Dada, Kaja, Kika 16! Všetky baby stáli v obrane bez reakcie na pohyb súpera, ako soľné stĺpy, okolo ktorých sa dievčatá z Čane ľahko prekľučkovali do zakončenia a vytvorili si hrozivo vysoký náskok 22:07. Druhá päťka ťažila z výškovej prevahy pod košom a našťastie sa jej podarilo do polčasu zápas otočiť s miernym vedením a začínali sme od začiatku. Veril som, že sa dievčatá poučili z fiaska zo začiatku zápasu a že svoje výkony na ihrisku zlepšia. Trápenie však pokračovalo aj v zakončení, hrali sme bez pohybu a obrana bola stále deravá aj v druhom polčase. Na našu hru sa nedalo pozerať a tak sa asi nad nami zľutovali poľské rozhodkyne, ktoré nám prevažne v druhom polčase darovali veľa súperových faulov. Aj v tretej ako aj v štvrtej štvrtine mal súper do 2 minút päť faulov a tak sme skoro s každým útokom hádzali trestné hody. Celkovo v zápase až 39. Najmä vďaka výbornej úspešnosti z trestných hodov (54%) sme zápas dotiahli do víťazného konca.

BKM Žilina - ŠBK Strabag Zlín 81:39 (16:06,21:13,18:08,26:12)
Koristová 26, Rumanová 14, Papajová 10, Harantová 8, Jaroščiaková, Lipovská a Trnovcová po 4, Kubošová 3, Koscelníková, Syneková a Šmihovská po 2, Adamíková a Belčíková po 1, Klimková, Kubelová, Tolnayová, Vavreková
Fauly: 8 - 15    TH: ZA 38% (3/8) - ZL 38% (3/8)

V piatok nás čakal náročný deň na turnaji, odohrali sme dva zápasy. Poobede proti nám nastúpil behavý súper zo Zlína. V zápase sme mali výškovú prevahu pod košom a naše dievčatá predviedli konečne výkon, aký poznáme z domácej súťaže. Hrali sme oveľa rýchlejšie dopredu, dávali sme koše po pekných akciách a zlepšili sme doskakovanie. Všetky štvrtiny sme s prehľadom vyhrali. Treba však dodať, že súperky bojovali až do konca a veľakrát po našich chybách a stratách zahanbili našu naivnú a pomalú obranu. V zápase si zahrali všetky dievčatá. Svojou úspešnosťou streľby vynikli Ema s Kikou (77%), Dominika si vytvorila rekord v doskokoch (15). Negatívom bolo opäť veľké množstvo strát, až 48.

BVV Berlin - BKM Žilina 58:32 (10:08,16:06,12:12,20:06)
Koristová 18, Rumanová 6, Harantová 4, Kubelová a Papajová po 2, Adamíková, Belčíková, Jaroščiaková, Klimková, Koscelníková, Lipovská, Šmihovská, Trnovcová, Vavreková
Fauly: 3 - 2    TH: BE 0% (0/0) - ZA 0% (0/2)
VIDEOZÁZNAM

Podvečer nás čakal zápas o prvé miesto v skupine s nemeckým družstvom, ktoré malo na turnaji len 10 hráčok a tak v zápase mohli dievčatá nastúpiť až v troch štvrtinách. Baby sme vyburcovali, cítili sme šancu. Zápas sme začali výborne a smelo sme sa do súpera pustili. Polku prvej štvrtiny sme boli vo vedení a agresívne sme bránili súperky. Nemky v druhej časti hry prevzali iniciatívu a do polčasu si vytvorili desaťbodový náskok. Súper bol technickejší a rýchlejší, avšak my sme nevzdávali. Pritvrdili sme obranu a súperky sme vo vyrovnanom zápase dokázali naháňať. Naša bojovnosť nás však stála kopec síl. Preto sme väčšinu dievčat v druhom polčase striedali po 2 minútach a stále sa tak držali v zápase. V poslednej štvrtine súperky ukázali svoje kvality a trestali naše chyby, čím u nás začala pracovať hlava a nervozita. Pod vplyvom tlaku pribúdali zbytočné straty po vyhadzovaní z autu, zahadzovali sme tutovky spod koša a tak sme zápas prehrali. Prehrali sme ale so cťou a nemáme sa za čo hanbiť. Odohrali sme s Berlínom najvyrovnanejší zápas spomedzi ostatných družstiev, ktorých Nemky zdolali. Do zápasu nenastúpili tri dievčatá kvôli zraneniam. Mrzí, že Lea stále nebola fit a ani ona zápas pre pretrvávajúce zranenie nedohrala.

BKM Žilina - Szechenyi KA Győr 16:69 (03:07,00:14,04:30,09:18) - semifinále
Koristová 7, Harantová, Koscelníková, Papajová a Rumanová po 2, Jaroščiaková 1, Adamíková, Belčíková, Klimková, Koscelníková, Kubelová, Kubošová, Lipovská, Syneková, Šmihovská, Tolnayová, Trnovcová, Vavreková
Fauly: 8 - 8    TH: ZA 25% (2/6) - GY 36% (4/11)
VIDEOZÁZNAM

V sobotu sme odohrali semifinálový boj o medaile so skúsenejším družstvom z Gyoru, neskorším víťazom. AJ keď sme sa ujali vedenia, z našej strany to bolo všetko. Súperky nehrali tak rýchly basketbal ako dievčatá z Berlína, ale za to boli všetky Maďarky veľmi dobre technicky pripravené, nebáli sa hrať hru 1 na 1, veľmi agresívne nás bránili a vytláčali do autov. V tíme mali tri vysoké hráčky, ktoré pod košmi dominovali. My sme strácali loptu za loptou (až 64!) a nedokázali sme nič vymyslieť. Jedine Ema dokázala ako tak konkurovať Maďarkám, ale sama nič nezmohla. Tu sa ukázalo, ako sme ďaleko za tímami, ktoré nepocítili covidové obdobie a aj počas pandémie trénovali, hrávali bez výraznejšieho obmedzenia.

SBŠ Ostrava - BKM Žilina 65:45 (12:08,15:15,16:15,22:07) - zápas o 3.miesto
Šmihovská 14, Koristová 10, Harantová 9, Rumanová 5, Jaroščiaková 4, Tolnayová 2, Klimková 1, Adamíková, Belčíková, Koscelníková, Kubelová, Kubošová, Lipovská, Syneková, Trnovcová, Vavreková

Fauly: 3 - 2    TH: OV 56% (9/16) - ZA 18% (3/17)
VIDEOZÁZNAM

V nedeľu sme turnaj uzavreli zápasom s domácim družstvom v boji o bronzové medaile. Dievčatá sme sa snažili namotivovať, aby si posledný zápas užili a pobili sa o medaile. Naše dievčatá milo prekvapili a Ostravčanky zaskočili svojou bojovnosťou. Hneď v úvode zápase sa nám smolne zranila podkošová hráčka Dominika a zranenie jej nedovoľovalo pokračovať v zápase, čo bolo výraznou stratou pod košmi. Bola tak treťou zranenou vysokou hráčkou v našom tíme. Dievčatá však ukázali, že chcú vyhrať a hrali sme veľmi účinne. Snažili sme sa hneď po strate lopty zaujať obranné postavenie a napádať súperovu nahrávku tesným bránením. Bohužiaľ sa vždy našla jedna, dve naše hráčky, ktoré sa v obrane pozabudli a dovolili domácim dievčatám hrať na kôš. Aj napriek tomu sme hrali vo výbornej atmosfére vyrovnane (aj vďaka našim rodičom) a polčas sme prehrali o 4 body. Do tretej časti sme nastúpili veľmi živo, zatlačili sme domáce dievčatá. Osmelila sa konečne Naty, ktorej košmi a dobrým čítaním hry sme sa dokonca prvýkrát ujali na malú chvíľu vedenia 35:32. Táto naša päťka zahrala naozaj výborne, nezvládla len jej záver, kedy s odchádzajúcimi silami sa súper opäť dostal do mierneho náskoku o 5 bodov. Osobne som dievčatám, ktoré nastúpili do poslednej časti hry veril, že majú na to, aby zápas dokázali zdramatizovať vyhrať. Opäť sa nám podarilo dotiahnuť sa na súpera na rodziel len jedeného bodu 6 minút pred koncom zápasu, ale potom nastal skrat v našich hlavách. Nezmyselné straty lôpt, viacero krokov, zahodené tutovky, prísne posúdenie našich faulov a vylúčenie najskúsenejšej Emy postavilo domáce družstvo na nohy a sériou košov si zabezpečili víťazstvo. Tu sa ukázalo, že ani naše najskúsenejšie hráčky, ktoré boli často bránené aj dvomi hráčkami, nemajú toľko skúseností s takýmito náročnými zápasmi a nevieme ich zvládnuť v našich hlavách. Svedčí o tom aj nízka úspešnosť streľby trestných hodov, len 18%. Keby sa nám v tejto činnosti darilo aspoň tak ako v prvom zápase, verím, že zápas by sme vyhrali my. Aj napriek prehre som s hrou a nasadením dievčat viac než spokojný. Bol to náš najlepší tímový výkon na turnaji.

Strelci celkovo:
Koristová 92, Rumanová 31, Harantová 27, Šmihovská 22, Papajová 18, Jaroščiaková 15, Klimková 8, Koscelníková 7, Trnovcová 5, Kubelová, Lipovská, Synaková a Tolnayová po 4, Belčíková a Kubošová po 3, Adamíková 2, Vavreková 0

FOTOGALÉRIA Z TURNAJA

Hodnotenie trénera:
Bol to náš prvý veľký turnaj a prvý zahraničný. Nespravili sme si žiadnu hanbu, ale ani žiadny zázrak sa nekonal. Dievčatá mali v niektorých zápasoch na viac, ako ukázali, ale výslovne nesklamali a cieľ splnili. Žiadny zo súperov nebol slabým a na konfrontáciu s každým sme sa tešili. Tiež ma zaujímalo, akú stopu v športe zanechala pandémia aj u ostatných družstvách. Okrem dievčat z Maďarska, ktoré žiadne dlhodobé pauzy a zákazy nepocítili, boli ostatní súperi hrateľnými. Hral sa aj tvrdší basketbal, na aký nie sme z domácej súťaže zvyknutí, taktiež rozhodcovia mali svoj meter a často hru púšťali. Turnaj nám ukázal, že dievčatá musia začať viac pracovať na tréningoch. Zaostávali sme za súperkami v driblingu, často v pohybe, chýbala nám výbušnosť a v prvých zápasoch sme boli lenivé v obrane. Dievčatá sa tiež mohli presvedčiť, že s každým súperom sa dá zahrať vyrovnane, nesmieme však zbytočne strácať lopty a byť zbrklými. Každým zápasom sme sa zlepšovali a v poslednom zápase  sme ukážkovo zabojovali. Ubytovanie sme mali nádherné, na raňajky výber zo švédskych stolov a výborne sa o nás starali s jedlom v typickej českej hospúdke. Na turnaji dievčatá získali cenné skúsenosti, určite aj kopec zážitkov a po celý čas sme si to spoločne užívali. Baby držali spolu ako jeden tím a upevnili si vzťahy nielen medzi sebou v tíme, ale aj s dievčatami z Popradu, ktoré boli ich susedkami v hoteli. Verím, že ich turnaj motivoval k tomu, aby sa samé chceli ešte viac zlepšovať a aby sa basketbal stal číslom jeden v rámci ich mimoškolských aktivít. Nakoľko sme zohrali až tri vyrovnané zápasy, bola to pre náš tím aj vhodná príprava pred blížiacimi sa Majstrovstvami Slovenska, preto som s účasťou v Ostrave spokojný.

Ďakujem asistentom za pomoc s dievčatami na zápasoch a v hoteli, rodičom, ktorí turnaj s nami absolvovali, tiež za akúkoľvek pomoc a za podporu dievčat nielen v hľadisku a všetkým ostatným rodičom, ktorí nám pomohli s bezpečným odvozom dievčat alebo sa prišli do Ostravy na svoju dcéru počas turnaja pozrieť.

Postreh rodičov Emky:
Cez Veľkonočné prázdniny sme sa spolu s dcérou a jej spoluhráčkami z BKM zúčastnili turnaja v Ostrave. Dievky mali luxusné ubytovanie v 4* hoteli spolu s niekoľkými ostatnými klubmi, čiže mali možnosť v čase voľna spoznať sa navzájom a vymeniť si kontakty, čo bolo častokrát veľmi milé. Rovnako aj my dospelí, či už rodičia alebo tréneri, sme spolu prehodili pár slov. Pri takýchto príležitostiach je príjemné poznanie, ako šport spája. Turnaje sa konali v unikátnej lokalite "Trojhalí", očarili nás industriálne haly, ktoré vznikli po rekonštrukcii starej zlievárne.
Po prvotných skvelých dojmoch nás hneď večer čakal prvý zápas turnaja, ktorý začal trocha rozpačito. Dievčatá boli pravdepodobne unavené z cesty, možno aj trocha prekvapené z nového prostredia aj nových súperov. Skúsenosti, ktoré nadobudli, sú však na nezaplatenie. Videli, že sa hrá aj tvrdší basket, že možno rozhodcovia nepískajú všetko úžasne, že chyba je potrestaná súperovým košom. Rezervy sú aj budú, treba na nich pracovať. Verím, že Ostrava ukázala dievčatám, kde sú slabšie a kde vedia zabojovať, svoje limity spoznali na vlastnej koži a snáď do budúcna budú viac akceptovať slová trénera ako nástroj na svoje zlepšenie a nie ako ich kritiku. 
Celkovú atmosféru turnaja zhrnula veta našej dcéry - "Mamina, my by sme s babami v tej Ostrave vydržali aj 2 týždne."  Verte mi, aj ja .-) Baby nás síce aj vedeli pajediť, najmä pri kontrole poriadku na izbách a po večierke, ale nahradili to svojou slušnosťou, pozdravením a poďakovaním a samozrejme pár hláškami, ktoré tu nebudem radšej zverejňovať. Verím, že sme na turnaji ako aj v "českej hospode", kde sme sa stravovali, zanechali okrem podpísaného dresu, aj dobrý dojem. Myslím, že o tom svedčia aj pozvánky, ktoré tréner dostal na ďalšie turnaje a pochvaly od ostatných klubov, ako dievky parádne spievali po ceste do haly!
Záverom by som aspoň takto chcela poďakovať všetkým rodičom, najmä preto, že máte chuť podporovať dievky v športe i keď je to často náročné. Niektorí rodičia sa zapojili aj do odvozu a prišli počas turnaja baby podporiť. Hlavne, posledný zápas s SBŠ Ostrava o 3.miesto bol výnimočný svojou atmosférou, kde sme sa snažili fandiť na plné sily :-) a preraziť tak českých fanúšikov. A musím povedať, že sa nám to pri neporovnateľnom počte aj podarilo :-)) My sme tu doma!!! Kto nefandí, nie je Žilinčan!!
PS: ďakujem za všetko, radi zopakujeme

(LKO)

 

Späť