Výber z obsahu zmien v pravidlách minižiackeho a žiackeho basketbalu v hracom období 2014/2015 schváleného zo zasadania VZ ZŽBK 14.06.2014 v Ružomberku.

MLADŠIE MINIŽIAČKY:

• do kategórie mladších mini U11 patria hráčky, narodené 1.1.2004 a neskôr
  • výška obruče nad podlahou 260 cm
  • lopta o veľkosti č.5
  • súťaž začína v troch oblastiach, z každej postupujú dve najlepšie družstvá na M-SR, zmena v systéme hrania na dva zápasy po sebe, kde v prvom zápase sa hrá 4 x 8 minút 5-5 (takýto zápas sa riadne započítava do súťaže), druhý zápas pozostáva zo šiestich samostatných zápasov 3-3 (započítava sa samostatne a ako doplnková súťaž)
  • pravidlo o 24 sekundách sa neuplatňuje
  • pravidlo piatich sekúnd (hráčka nemôže ostať dlhšie ako 5 sekúnd v súperovom vymedzenom území, pokiaľ má jeho družstvo loptu pod kontrolou. Porušenie tohto pravidla je priestupkom a lopta sa prizná súperovi na vhadzovanie spoza postrannej čiary)
  • pravidlo desiatich sekúnd (Ak družstvo, ktoré má loptu pod kontrolou, neprejde do 10 sekúnd na svoju útočnú polovicu ihriska, považuje sa toto za priestupok. Lopta sa prizná súperovi na vhadzovanie spoza postrannej čiary)
  • každá hráčka môže hrať maximálne dve štvrtiny v riadnom hracom čase jedného stretnutia. V prvom polčase môže odohrať len jednu zo štvrtín. Ak nezasiahne do hry v prvom polčase vôbec, tak môže hrať v tretej aj štvrtej štvrtine. V prípade predĺženia môže nastúpiť ktorákoľvek hráčka
  • družstvo je povinné hrať počas celého stretnutia iba osobnú obranu
  • pravidlo obranných 3 sekúnd (uplatňuje sa, ak je lopta v útočnej časti ihriska družstva, ktoré má loptu pod kontrolou od momentu prechodu útočiaceho tímu na útočnú polovicu ihriska nesmie brániaci hráč stáť vo vymedzenom území pod svojim košom sám viac ako tri sekundy, pokiaľ nemá na dosah jednej paže svojho útočníka alebo ak lopta nie je vo vymedzenom území)

• súťaž začína v troch oblastiach, z každej postupujú dve najlepšie družstvá na M-SR, hrajú sa dva zápasy po sebe 4 x 8 minút
  • každá hráčka môže hrať maximálne dve štvrtiny v riadnom hracom čase jedného stretnutia. V prvom polčase môže odohrať len jednu zo štvrtín. Ak nezasiahne do hry v prvom polčase vôbec, tak môže hrať v tretej aj štvrtej štvrtine. V prípade predĺženia môže nastúpiť ktorákoľvek hráčka
  • čiara trestného hodu je vo vzdialenosti 380 cm od dosky tohto koša (80 cm od čiary trestného hodu pre basketbal) trojky neplatia

MLADŠIE ŽIAČKY:

• do kategórie mladších žiačok U13 patria hráčky, narodené 1.1.2002 a neskôr
  • súťaž začína v troch oblastiach, z každej postupujú dve najlepšie družstvá na M-SR, v prípade nízkeho počtu prihlásených družstiev môže VV SBA rozhodnúť o zmene systému súťaže tak, že družstvá budú rozdelené do dvoch oblastí východ a západ a kľúč postupu na záverečný turnaj bude stanovený pomerom počtu družstiev v oblastiach, hrajú sa dva zápasy po sebe 4 x 8 minút