Staršie minižiačky ukončili základnú časť

11.04.2022 03:14

Staršie minižiačky r.2010 dohrávali cez víkend odložené zápasy v regionálnej súťaži. V nekompletnej zostave sa v domácich zápasoch v sobotu vytrápili s rovesníčkami z Bardejova a v nedeľu zahrali vyrovnané zápasy s Košičankami, ktorým v oboch zápasoch podľahli.
Mladé Žilinčanky týmito zápasmi ukončili základnú časť regionálnej súťaže s bilanciou 17 výhier a 3 prehier a skončili prvé v skupine.

BKM Žilina - BKM Bardejov 43:22 (08:09,12:03,09:08,14:02)
Rumanová 20, Harantová 7, Jaroščiaková a Šmihovská po 4, Klimková, Krššáková, Kubelová a Lipovská po 2, Belčíková, Papajová, Rybárska, Syneková, Trnovcová, Vavreková
Fauly: 6 - 6    TH: ZA 100% (1/1) - BJ 50% (4/8)
VIDEOZÁZNAM
 
BKM Žilina - BKM Bardejov 26:14 (03:03,07:04,11:03,05:04)
Rumanová 10, Klimková a Šmihovská po 4, Jaroščiaková, Kubelová, Lipovská, Papajová po 2, Belčíková, Krššáková, Rybárska, Syneková, Trnovcová, Vavreková

Fauly: 6 - 6    TH: ZA 25% (3/12) - BJ 40% (2/5)
VIDEOZÁZNAM

BKM Žilina - Young Angels Košice 43:44 (10:10,14:17,08:05,11:12)
Rumanová 16, Adamíková, Harantová a Kubelová po 5, Šmihovská a Tolnayová po 4, Klimková a Trnovcová po 2, Belčíková, Jaroščiaková, Koscelníková, Lipovská, Papajová, Rybárska
Fauly: 17-18   TH: ZA 33 % (6/18) - KE 17% (2/12)
 
BKM Žilina - Young Angels Košice 32:44 (06:04,10:12,06:12,10:16)
Rumanová 15, Papajová a Šmihovská po 4, Adamíková, Klimková, Tolnayová a Trnovcová po 2, Belčíková 1, Harantová, Jaroščiaková, Koscelníková, Kubelová, Krššáková, Lipovská, Rybárska, Syneková
Fauly: 15-11   TH: ZA 18% (2/11) - KE 24% (4/17)
 

Hodnotenie trénera:
Vedeli sme, že nás bude čakať fyzicky náročný víkend. V zostave nám chýbali 3 hráčky a niekoľko dievčat nastúpilo po chorobe, resp zranení, takže aj mňa zaujímalo, ako to fyzicky zvládneme. Vo všetkých zápasoch bolo najviac cítiť výpadok našich kľúčových vysokých hráčok, ktoré chýbali pod košom. Museli sme premiešať zostavy inak, aby obe naše päťky boli ako tak vyrovnané. To však samozrejme spôsobilo aj dezorientáciu viacero dievčat najmä pri rozohrávaní štandardných situácií, ktoré nám naozaj vôbec nevychádzali a často sme po nich strácali lopty. Pod košom sme prakticky mali len jednu hráčku. V sobotu si zahrali všetky dievčatá, v nedeľu sme aspoň symbolicky ku koncu zápasu postavili aj tie, ktoré v zápase nenastúpili.
V sobotu nás čakali zápasy s ľahším súperom, avšak tieto zápasy boli veľmi dôležité z hľadiska konečného umiestnenia nášho družstva v základnej časti. Dievčatá nevedeli, že ak tieto zápasy zvládneme, obsadíme prvé miesto bez ohľadu na nedeľňajšie zápasy.
Bardejovčanky nás na východe riadne vytrápili a naše víťazstvá sa ani v Budatíne nerodili ľahko. Súperky na nás smelo vybehli a pôsobili ako družstvo, ktoré chcelo vyhrať viac. Bojovali sme, ale najmä v prvých polčasoch sme súperkám dovolili obstreľovať náš kôš, nedoskakovali sme a často sme sa v obrane zabúdali a boli neskoro pri svojej hráčke. Báli sme sa vnikať do koša, hrať jedna na jednu a veľakrát sme si sami upchávali priestor v šestke, lebo sme tam ostávali stáť. Zápasy sme v oboch zápasoch rozhodli až v druhých polčasoch.
V nedeľu nás čakalo ambiciózne družstvo z Košíc, s ktorým sme sa stretli hneď v prvom kole. Čakal sa rýchly a boj o každú loptu. Tu sme si už nemohli dovoliť hrať bez vysokých hráčok, preto sme tím posilnili o 2011tky. Treba povedať, že už to boli iné Košice, než tie v prvom kole. Behavé, veľmi dobre brániace a rýchlo útočiace družstvo. Veľký problém nám robilo ubrániť si dve hráčky, ktoré mali veľmi dobre nacvičenú hru „hoď a bež“ a taktiež naše obranné postavenie bolo často zlé alebo neskoré a nevyvíjali sme na súpera žiadny tlak. Oba zápasy však boli vyrovnané, družstvá sa striedali v miernych náskokoch. Najmä ten prvý zápas ostane smutne zapísaný v našich hlavách. Bol však zároveň pre nás veľmi poučný, keďže sme ho prehrali košom s klaksónom po našej chybe. Dievčatám to však nebudem vyčítať, vysvetlíme si to. Ešte nezažili nikdy nič podobné, stále sa len učíme v zápasoch. Oceňujem, že sa snažili aj v posledných sekundách zápasu odpratať loptu na súperovu polovicu čo najďalej od nášho koša a hrať dopredu. Zbytočná nahrávka 5 sekúnd pred koncom sa nám stala osudnou, ale chybu sme mohli spraviť aj pri naťahovaní času podržaním lopty. Taktiež treba dodať, že na súperovu najlepšiu hráčku sme nasadili našu najmladšiu basketbalistku z družstva, stále len 10-ročnú hráčku, ktorej sme najviac verili, že by mohla najviac súperku ponaháňať a eliminovať. Nemala to ľahké a tieto zápasy aj pre ňu boli veľmi náročné, nezvládla ich najmä po mentálnej stránke. Inú rýchlu a vysokú hráčku, ktorá by dokázala takmer plnú minutáž behať, sme v zápasoch nemali. Verím, že pre ňu to bola obrovská škola a posunie ju to dopredu. Podobne ako v zápase s Bardejovom sa dievčatá, od ktorých sa to očakáva, báli niečo vymyslieť, neverili si hrať do koša a tak sme zbytočne strácali lopty.
V oboch zápasoch svoju aktuálnu formu potvrdila Kika, ktorá odohrala cez víkend určite najlepšie zápasy a najmä vďaka ktorej sme s Košicami boli stále vo vyrovnanej hre. Jej úspešnosť zakončenia bola vysoká – 74% (BJ 75%, KE 72%), bohužiaľ v trestných hodoch sa trápila (2 z 13).

Po základnej časti sme skončili na prvom mieste v našej skupine Východ a vybojovali sme si účasť na finálový turnaj o Majstra Slovenska. Chyby, ktoré sme v zápasoch robili, musíme začať odstraňovať, pretože by sa nám to mohlo na finálovom turnaji vypomstiť.

Najbližšie dievčatá čaká náš prvý turnaj v zahraniči - v Ostrave, na ktorý sa veľmi tešíme a potom budeme pokračovať v zápasoch v playoff už len s tými najlepšími družstvami.

(LKO)

Späť