U13: Mladšie žiačky obhájili striebro na Tubanaku

15.09.2023 17:48

Mladšie žiačky (roč.2011) z Basketbalového klubu mládeže Žilina bojovali na turnaji v českom Kyjove so súperkami z Česka i Slovenska. V systéme každý s každým obsadili so 4 víťazstvami a 1 prehrou v konečnom účtovaní pekné 2.miesto za vicemajsterkami SR z Ružomberka.

BKM Žilina - BA Spartak Myjava 52:30 (21:06,03:07,22:00,06;17)
Benková 22, Adamíková 14, Dubeňová 7, Zajacová 4, Macúchová 3, Štekláčová 2
BKM Žilina - MBK Ružomberok 24:48 (08:06,04:08,08:12,04:22)
Benková 8, Adamíková 6, Tolnayová 4, Holániková, Macúchová a Matejčíková po 2
BKM Žilina - BK Jiskra Kyjov 52:17 (19:00,04:10,19:02,10:05)
Benková 16, Adamíková a Tolnayová po 10, Dubeňová, Matejčíková a Štekláčová po 4, Čanigová a Holániková po 2
BKM Žilina - K2 Prostějov 36:32 (17:10,06:04,09:08,04:10)
Benková 14, Adamíková 8, Štekláčová a Tolnayová po 4, Holániková, Macúchová a Zajacová po 2
BKM Žilina- Sokol Lanžhot 51:19 (25:02,04:02,20:00,02:15)
Adamíková 17, Benková 12, Tolnayová 10, Macúchová 6, Dubeňová, Matejčíková a Mičianová po 2

F: 45/43,      TH : ZA 49/17 – 35%    súper 62/14 – 23%

Strelkyne celkom:
Benková 72, Adamíková 55, Tolnayová 28, Dubeňová 13, Macúchová 13, Štekláčová 10, Matejčíková 8, Zajacová 6, Holániková 4, Jankechová 2, Čanigová 2, Mičianová 2, Jakubičková, Bartková, Trajerová

6. Jiskra Kyjov

Do ALL STARS päťky turnaja bola organizátorom vyhlásená Zoja Benková.

Hodnotenie trénera:

Pre nás to boli prvé zápasy v tejto sezóne, v ktorej mali dievčatá zatiaľ len 3 tréningy. S výnimkou týždňového sústredenia v auguste sme vlastne netrénovali 2 a pol mesiaca. Súťaž nám však začne až v novembri, takže máme dostatok času na prípravu.
Vzhľadom na uvedené okolnosti som s naším herným prejavom veľmi spokojný. Verím, že do začiatku súťaže vstúpime v ešte podstatne lepšej forme. Najviac sme horeli fyzicky. V minulej sezóne pravidlá umožňovali hrať každej hráčke max. 2 štvrtiny, teda 8 minút. Teraz sú to už 3 štvrtiny, na to zatiaľ ešte nie sme fyzicky pripravení. Prejavilo sa to predovšetkým v rozhodujúcom zápase s Ružomberkom, kde sme 3 štvrtiny držali krok, ale v poslednej štvrtine sme fyzicky odpadli. Budeme na tom musieť popracovať.
Výsledky na turnaji budia falošný dojem, že slovenský basketbal je lepší ako český, ale je to zavádzajúce. Na turnaji štartovali až 3 družstvá z finálového turnaja M-SR, najlepšie české družstvá sa nezúčastnili. Pre nás bolo výhodou, že sme v zápasoch, kde sme mali jasnú prevahu, mohli dať príležitosť aj širšiemu kádru, dokonca aj úplným začiatočníkom.
V prvom zápase sme sa stretli s dievčatami z Myjavy (spojený tím Myjava+St.Turá), ktoré však nehrali v najsilnejšej zostave. Nebol to pre nás vážny súper, už pred poslednou štvrtinou sme viedli o 33 bodov. Využívali sme hlavne dôslednú obranu a výškovú prevahu.
V druhom zápase sme sa streli s neskoršími víťazkami turnaja z Ružomberka. Dobre sme začali, hralo sa v pekelnom tempe, ale držali sme sa, polčas bol o 2 body. Postupne nám však došli sily a prejavila sa lepšia fyzická pripravenosť súperiek.
V treťom zápase sme hrali s domácim Kyjovom, opäť bolo už po 3 štvrtinách rozhodnuté (30 bodov rozdiel), prejavila sa tu hlavne vyššia individuálna kvalita našich hráčok.
Štvrtý zápas bol pre nás fyzicky veľmi náročný, v závere sme už ledva prepletali nohami. Bol to už 3.zápas v jednom dni, hralo sa o 19,00 večer, v hale bolo veľmi teplo. Viedli sme síce celý zápas, ale súper mohutne doťahoval a my sme už túžobne čakali na záverečný hvizd. Dievčatá si siahli až na dno fyzických síl, ale nakoniec sme víťazstvo nejako ubojovali. Bol to tiež jediný zápas, kde sme nemali výškovú prevahu.
V piatom zápase sme sa stretli s asi najslabším tímom na turnaji, s dievčatami z Lanžhota. Zápas mal podobný priebeh ako zápasy s Myjavou a Kyjovom. Po 3 štvrtinách bolo 49:4, v poslednej štvrtine sme už dali príležitosť „lavičke“.
Celkový počet faulov bol približne vyrovnaný (45:43), ale súperky hádzali viac TH ako my (49:62), pretože naše fauly prichádzajú príliš neskoro (až pri streľbe).
V úspešnosti TH sme boli lepší (35% : 23%), napriek tomu, že od tohto roka sa čiara TH posunula o 80 cm a navyše všetky naše dievčatá sa snažia hádzať zhora, teda nie spod brady ako to bolo v minulosti u žien bežné. Spokojný som s doskakovaním, doskočili sme celkovo až 235 lôpt, teda v priemere až 47 na zápas. Treba však povedať, že väčšinou sme mali výškovú prevahu. Celkovo som bol v priemere spokojný aj so streľbou spod koša (35%), len keď sme nevládali klesla až na 24%. Streľba zo stredných vzdialeností nám nešla vôbec, len 13%, tu musíme určite popracovať na „stopjumpe“, pozitívne je, že sa nebojíme strieľať aj z väčších vzdialeností.
Nedostatky vidím hlavne vo všeobecnej kondícii a veľkom počte stratených lôpt – 183, teda až 37 na zápas.
Určite sa však nemáme za čo hanbiť, na začiatok sezóny to boli veľmi dobré výkony, dievčatá si zaslúžia uznanie. Zo športového hľadiska bolo pre nás dobré, že družstvá mali rôznu výkonnosť a mohli sme dať príležitosť aj novým hráčkam. Potvrdilo sa opäť, že máme veľmi vysoké a talentované družstvo. Vidím v ňom veľký potenciál pre budúcnosť.
Ďakujem všetkým, ktorí pomohli s dopravou a organizáciou, osobitne Majke (zastupujúcemu asistentovi). Páčilo sa mi, že počas zápasov žila aj naša „lavička“, dievčatá sa povzbudzovali a vzájomne si fandili. Nemôžem tiež zabudnúť na náš skvelý fanclub (rodičia).“

Už tento víkend 22.-24.9. pôjdeme na turnaj do Poznane (Poľsko), o týždeň na to 30.9. zohráme potom doma prípravný zápas s Dolným Kubínom.