Strieborné medaily mladších mini z turnaja v Ostrave

21.04.2014 17:39

Dievčatá z družstva r.2003/2004 úspešne reprezentovali náš klub na štvordňovom medzinárodnom turnaji Eastern Cupe (17.-20.04.2014) v Ostrave, kde si zmerali sily s českými rovesníčkami. Dievčatá odohrali celkovo 6 výborných zápasov a až v poslednom dramatickom zápase našli premožiteľa a tak si z Ostravy priniesli krásne strieborné medaily. Bohužiaľ nám zlato ušlo len o vlások. Naša účasť na turnaji bola určite úspenou skúsenosťou, zahrali sme si z chuti basketbal a dokázali sme na turnaji poraziť každého súpera.

1.zápas 17.04.
SBŠ Ostrava - BKM Žilina 41:42 pp (16:00,06:17,17:03,00:19,02:03)
Tlacháčová 13b, Berešíková 10b, Boženíková 9b, Bergerová, Gabrišová, Strážovcová a Tarabíková po 2b, Gavláková a Horváthová 1b, Frolová, Košťálová, Sedláčková
Fauly: OS 16 : ZA 19
Získané/Stratené lopty: 20/35
Doskoky obrana/útok: 22/22
Trestné hody: 35% (8 z 23)
Úspešnosť streľby: 26% (17 z 66)

"Po príchde do Ostravy nás čakal večerný náročný zápas s kvalitným súperom. Domáce dievčatá sa do nás pustili bez rešpektu a uštedrili našim "uvítací pozdrav" v podobe vysoko prehratej 1.štvrtiny 16:00. V druhej časti sme domácim začali klásť väčší odpor, získavali sme lopty a vrátili sme sa do zápasu. Nabitá ostravská prvá päťka nám v ďalšej štvrtine opäť robila problémy a kazila našu rozohrávku. Stratili sme veľa lôpt, ale hlavne sa nám nedarilo skórovať. Do poslednej časti sme nastúpili s cieľom skúsiť ešte zabojovať ako v druhej štvrtine, ubehať súpera a častejšie strielať. Ostraváčky si nevedeli poradiť s našou agresívnou hrou a s dlhými loptami do úniku. Súperovi začali dochádzať sily, nestíhal za žilinským tornádom a tak fauloval, na čo v závere zápasu doplatil vylúčením hráčky a vzhľadom na to, že hráčky na lavičke už nastúpili v predchádzajúcej časti, Ostrava musela hrať minútu pred koncom len so 4 hráčkami. To už bolo pre nás za priaznivejšieho stavu 39:38 pre domáce a pre naše baby to bola veľká šanca otočiť zápas v posledných sekundách. Podarilo sa nám však len premeniť jeden trestný hod a tak zápas pokračoval v predĺžení, kde si to obe družstvá "rozdali" v hádzaní 5 trestných hodov. Po tretej sérii sme vyhrávali 2:0, keď úspešne svoje pokusy v búrlivej atmosfére premenili Majka a Emmka a už sme sa dopredu tešili. Domáce však tiež zabojovali a dvoma úspešnými pokusmi vyrovanli a tak nekonečný zápas pokračoval "rýchlou smrťou" so zmenou poradia. Pevné nervy si opäť zachovala Majka a košom z jej rúk sme nad silnou Ostravou zvíťazili.
Málokto z prítomných divákov by uveril, že naše dievčatá ešte dokážu pod psychickm tlakom zápas zdramatizovať a otočiť na svoju stranu. Baby sa dopredu nevzdali, začali si viac veriť a aj za podpory žilinských rodičov bojovali až do poslednej sekundy. V poslednej časti hry sme vystrelili až 33-krát a premenili 9 košov z hry. Bol to dramatický zápas hodný finále. Každý prítomný musel mať po tele zimomriavky a zápas musel emotívne prežívať. O to krajšie bolo vidieť radosť našich dievčat, ako sa tešia z víťazstva. Za nasadenie a bojovnosť v zápase treba určite vyzdvihnúť terchovské trio-Sandru, Majku a Veroniku a všetky ostatné dievčatá za to, že sa nevzdali a v zápase bojovali až do konca."

2.zápas 18.04.
TJ Start Prostejov - BKM Žilina 30:50 (10:06,14:16,03:08,03:20)
Boženíková 13b, Bergerová a Gavláková po 10b, Tlacháčová 7b, Berešíková 4b, Gabrišová, Košťálová a Tarabíková po 2b, Frolová, Horváthová, Sedláčková, Strážovcová
Fauly:  PR 16 : ZA 14
Získané/Stratené lopty: 26/27
Doskoky obrana/útok: 16/41
Trestné hody: 45% (10 z 22)
Úspešnosť streľby: 22% (20 z 93)

"Ranný piatkový zápas s Prostejovčankami sme opäť začali veľmi nervózne, obe päťky nepremieňali 100%-tné tutovky a tak sme stále museli doťahovať súperov mierny náskok. Priebeh zápasu sme otočili v druhom polčase. Súperkám každou pribúdajúcou sekundou dochádzali sily a tak nás častejšie faulovali, čo dievčatá využívali a aj vďaka slušnej úspešnosti streľby z trestných hodov (10 z 22) sme sa dostali do vedenia. Vychádzali nám dlhé nahrávky do útoku, na čo už súper nedokázal reagovať a v poslednej štvrtine úplne odišiel. Výborne zahrala Tamarka B., ktorá si z chuti zastrieľala (5 z 13) a doskočila v útoku 8 lôpt, ako aj 100%-tná Ninka z trestných hodov (6 zo 6 pokusov), ktorá zároveň získala v zápase dôležitých 9 lôpt."

3.zápas 18.04.
OSK Olomouc - BKM Žilina 06:68 (02:24,01:19,00:08,03:17)
Gavláková a Tlacháčová po 12b, Bergerová 8b, Boženíková, Berešíková, Gabrišová a Tarabíková po 6b, Strážovcová 4b, Frolová, Horváthová, Košťálová a Sedláčková po 2b, Hrbáňová
Fauly:  OL 09 : ZA 07
Získané/Stratené lopty: 34/12
Doskoky obrana/útok: 08/54
Trestné hody: 29% (2 z 7)
Úspešnosť streľby: 31% (33 z 105)

"Poobedňajší zápas s OSK bol viacmenej tréningovým zápasom. Súper bol menej vyhratejší s vekovo mladšími dievčatami. Šancu zahrať si dostali všetky dievčatá a až 12 z 13tich skórovalo, čo poteší každého trénera. V zápase sa dievčatá snažili hrať kombinačnú hru, o čom svedčí zvýšený počet asistencií. Pod košmi dominovali Peťka s Veronikou a spokojný som aj s úspešnosťou streľby, ktorá bola viac než 30%."

4.zápas 19.04.
TJ Havířov - BKM Žilina 19:67 (01:23,09:12,00:07,09:25)
Boženíková a Tlacháčová po 11b, Berešíková, Gavláková a Horváthová po 7b, Bergerová a Frlolová po 6b, Gabrišová a Košťálová po 4b, Sedláčková a Tarabíková po 2b, Hrbáňová, Strážovcová , Váňová

Fauly:  HA 18 : ZA 10
Získané/Stratené lopty: 49/31
Doskoky obrana/útok: 05/46
Trestné hody: 39% (9 z 23)
Úspešnosť streľby: 25% (29 z 114)

"Do sobotňajšieho zápasu s Havířovom opäť nastúpili všetky dievčatá doplnené o Lucku V., ktorá nám prišla pomôcť na posledné zápasy. O výbornú atmosféru sa postarala v hale skupinka rodičov, ktorá prišla do Ostravy dievčatá podporiť a chlapci U12 zo žilinskej Viktorky. Zápas sme rozhodli hneď v prvej časti hry, kde sme súpera do ničoho nepúšťali. Súper za nami nestíhal a tak niekedy fauloval aj nad rámec fair-play. Opäť sme sa pokúšali častejšie kombinovať, 18 asistencií je super číslo. Všetky baby si z chuti zahrali basketbal a na súpera sme vystrelili až 114-krát. Bodovo sa presadilo 11 dievčat, vyzdvihnúť treba Majkinych získaných 18 lôpt, malá Tamarka K. doskočila pod súperovým košom až 7 lôpt! Aj napriek jasnému priebehu dievčatá hrali až do konca, s veľkým nasadením hrali Emmka, Terka a aj Sabínka.
Po tomto zápase bolo jasné, že naše šikovné Žilinčanky obsadili v základnej skupine 1.miesto a pobijú sa opäť z Prostejovom a Ostravou o medaile."

5.zápas 19.04. o 1.-3.miesto
TJ Start Prostejov - BKM Žilina 15:50 (02:17,07:06,06:06,00:21)
Tarabíková 11b, Bergerová 10b, Boženíková 7b, Tlacháčová 6b,, Berešíková, Horváthová a Strážovcová po 4b, Frolová a Gavláková po 2b, Gabrišová , Košťálová, Sedláčková , Hrbáňová a Váňová

Fauly:  PR 18 : ZA 08
Získané/Stratené lopty: 22/21
Doskoky obrana/útok: 13/26
Trestné hody: 36% (10 z 28)
Úspešnosť streľby: 34% (20 z 59)

"V sobotu poobede čakal na dievčatá dôležitý zápas o umiestnenie, ktorý sme zvládli na jedničku. Vyburcované dievčatá hrali z chuťou a s nasadením a na súpera vybehli hneď od začiatku. V úvode sme si vypracovali slušný náskok, ktorý sme počas zápasu stále zvyšovali. Prostejovčanky, opäť ako v predchádzajúcom vzájomnom zápase, totálne nezvládli záver stretnutia, pod čo sa určite pripísala únava z ich zápasu, ktorý odohrali tesne pred našim zápasom. Družstvo potiahli výborná Tamarka B. s úspešnosťou streľby vyše 62% (5 z 8)! Viditeľne ožila Emmka a pod košom dominovala Peťka. Po tomto zápase sme už my všetci okrem dievčat vedeli, že posledný zápas s Ostravou bude ten o zlato."

6.zápas 19.04. finále

SBŠ Ostrava - BKM Žilina 54:50 (13:11,10:12,18:17,13:10)
Gavláková 17b, Tlacháčová 10b, Boženíková 7b, Tarabíková 4b, Frolová a Horváthová 3b, Berešíková, Sedláčková a Strážovcová po 2b, Bergerová, Frolová, Gabrišová, Košťálová

Fauly:  OS 25 : ZA 21
Získané/Stratené lopty: 28/38
Doskoky obrana/útok: 26/31
Trestné hody: 33% (10 z 30)
Úspešnosť streľby: 26% (20 z 77)

"Nedeľa pred obedom, plná hala, skvelý početný rodičovský fanklub zo Žiliny, ktorý prekričal domácich, výborný pán rozhodca a vyrovnaný súper zaručovalo skvelé ukončenie turnaja. Finále, ako sa patrí, vo vysokom tempe a s nasadením oboch družstiev, ktoré každé chcelo ukázať, že je to najlepšie. Po dohode s trénermi z Ostravy sme proti sebe postavili vyrovnane päťky. Svedčia o tom úplne vyrovnané priebehy zápasu. Domáce dievčatá opäť na nás vybehli bez rešpektu a vytvorili si mierny náskok, ktorý naše baby svojou bojovnosťou stiahli na prijateľnejší pred koncom štvrtiny. V ďalšom priebehu sme zápas úplne vyrovnali a vypracovali si viac možností na skórovanie ako súper. Naša úspešnosť bola vzhľadom na finále slušná a presne rovnaká ako v prvom vzájomnom meraní síl, ale súperky boli efektívnejšie. Hralo sa vo vysokom tempe a s obrovským nasadením každej hráčky na ihrisku. Obe družstvá sa snažili čo najlepšie brániť a nedovoliť lacno niekomu vystreliť. Svedčí o tom aj počet faulov a veľký počet trestných hodov. Naše baby sa dvakrát dostali v tretej štvrtine do tesného vedenia, ale tento náskok si im nepodarilo udržať. Bohužiaľ sme teraz na fauly doplatili my vyfaulovaním sa jednej z našich klúčových hráčok - Majky, necelé dve minúty pred koncom za vyrovnaného stavu. Súper nám tým ušiel na rozdiel 7 bodov a tento náskok sa nám už do konca zápasu nepodarilo úplne zmazať, aj keď šance sme mali. Počas prvej štvrtiny sa nám v zápase zranila Tamarka K., ktorá už do zápasu nenastúpila a jej strata bola tiež citeľná. Prehraté finále samozrejme veľmi mrzí, ale o tom je šport. Tak ako sa nám podarilo s Ostravou šťastne vyhrať prvé stretnutie, tak to druhé vyhrala so šťastným koncom domáca Ostrava. Prehrať s kvalitným domácim súperom o 4b v dramatickom a vyrovnanom finále a dať mu 50 bodov nie je hanbou! Finálový zápas trval vyše 90 minút.
Výborný zápas a s chuťou zahrala Ninka. Bol to jej najkvalitnejší zápas v sezóne! Na svoj mladší vek dať Ostrave v ťažkom nervóznom finále 17 bodov s úspešnosťou streľby cez 52% si zaslúži obrovský potlesk!  


Účasť družstva na turnaji považujem za veľmi vydarený a prospešný pre dievčatá. Zahrali sme si 6 zápasov, niektore boli ľahšie, iné ťažšie, nervózne, dramatické a pod veľkým psychickým tlakom. Som rád, že sa dievčatá nezlomili, do každého zápasu nastupovali ako jeden TÍM s veľkým nasadením a v zápase bojovali až do posledných sekúnd aj za nepriaznivého stavu. Porazili sme každého súpera a získali sme zas nové a dôležité skúsenosti pred blížiacimi sa majstrovstvami SR. Doležitým bolo aj upevňovanie si vzťahov v družstve a dievčatá si určite z Ostravy prienisli kvantum zážitkov a samozrejme medaile, na ktoré sa veľmi tešili. Zažili sme zimomriavky po celom tele, slzy šťastia a slzy sklamania, ktoré nakoniec vystriedala radosť z medailí.

Najužitočnejšou hráčkou BKM Žilina-Závodie bola vyhlásená Majka Tlacháčová.
V ALL STARS päťke sme mali dvojnásobné zastúpenie - Ninku Gavlákovú a Sandru Boženíkovú.

Celé družstvo si za vzornú reprezentáciu klubu, mesta Žiliny a Slovenskej republiky zaslúži obrovskú pochvalu a veľké ĎAKUJEME !!! Veď dievčatá vybojovali pre družstvo a zároveň pre náš klub prvý veľký úspech a prvé medaile z veľkého turnaja. Baby gratulujeme, sme na Vás všetci veľmi HRDÍ !!!

Družstvo na turnaji v Ostrave úspešne reprezentovali:
Veronika, Tamarka B., Sandra, Terka, Sabínka, Ninka, Emmka, Lucka H., Tamarka K., Maruška, Bajka, Peťka, Majka a Lucka V. 

Veľká vďaka patrí asistentke Ninke za pomoc počas celého turnaja, všetkým rodičom, ktorí sa v Ostrave zúčastnili, za ich podporu a výborné povzbudzovanie, žilinským basketbalistom za ich podporu v hľadisku a všetkým, ktorí nám doma držali palce. Ďakujeme ! "

(LKO)

Hodnotenie asistentky trénera (Nina Ičová):
"V prvom rade sa chcem poďakovať pánovi trénerovi, ale aj celému klubu, že mi bolo umožnené ísť na tento turnaj. Bol to môj prvý turnaj v pozícii asistenta trénera a musím povedať, že mi dal naozaj veľa a verím, že aj táto skúsenosť ma posunie trénersky vpred. Rada by som tiež poďakovala rodičom za pomoc a všetkým, ktorí vytvárali v hľadisku super atmosféru a hnali naše hviezdičky vpred. Prekričať domácich určite ľahké nebolo, ale podarilo sa! Najväčšie ďakujem ale určite patrí babám. Za to, že počas celého turnaja poslúchali a to nielen počas zápasov, ale aj vo voľnom čase. Zažili sme spolu perfektné štyri dni a niektorí by sme si to kľudne aj predĺžili. Tiež ich chcem pochváliť za výborné výkony v jednotlivých zápasoch. Odohrali niekoľko vyrovnaných stretnutí, ktoré ich určite posunú basketbalovo vpred. Myslím si, že najmä zápasy s Ostravou nám všetkým zostanú dlho v pamäti. Dievčatá ukázali veľkosť svojich bojovných srdiečok a bili sa o každú loptu až do posledných sekúnd. Bohužiaľ šťastie nie vždy stálo na našej strane, ale aj o tom je šport. Vo vyrovnaných súbojoch s Ostravou sa priklonilo raz k nám, raz k nim, čo však považujem za spravodlivé. Boli to momenty, ktoré treba v športovom živote zažiť a je super, že dievčatá získali takúto skúsenosť už teraz. Naše slečny dosiahli krásny úspech a všetci sme na ne veľmi hrdí. Ukázali nám, že poctivou robotou na tréningoch to môžu dotiahnuť ďaleko. A ja im veľmi držím palce, aby takýchto výsledkov dosiahli ešte veľa. Baby ste super!"

Príspevok k turnaju od rodičov (Zuzana Horváthová):
"Chcela by som sa s Vami krátko podeliť o dojmy rodiča z turnaja v Ostrave. Do Ostravy sme sa vybrali ako fanúšikovia našich dievčat s rozhodnutím podporiť naše dcéry v snahe uspieť na medzinárodnej palubovke. V skutočnosti moje zážitky z týchto dní vysoko prevýšili očakávania. Vidieť dievčatá v zápale hry, ich neskutočnú bojovnosť a snahu poraziť súpera boli pre mňa silné momenty, pri ktorých behali zimomriavky po chrbte. Myslím, že naše dievčatá už nie sú malé deti, ktoré určitý čas trénujú basket, ale vidno ich veľký posun samozrejme po výkonostnej stránke, ale aj formovanie družstva ako kolektívu so silnými kamarátskymi väzbami. Dievčatá sa navzájom podporujú a so slzami v očiach prežívajú svoje úspechy a neúspechy. Zážitky z takýchto výjazdov sú pre nich veľmi dôležité. Ale späť k Ostrave. Baby samozrejme nesklamali, hrali krásne, bojovali do poslednej sekundy a domov si vezieme strieborné medaily. Rodičia a celý fan club sme sa poriadne vykričali ( trošku aj spoznali) a vraciame sa plní pozitívnych emócií.
Dievčatá ďakujeme Vám a samozrejme poďakovanie patrí aj trénerom Ľudovi a Ninke."

Späť