Zhrnutie a hodnotenie turnaja v Dánsku

06.01.2014 21:30
Dievčatá z Basketbalového klubu mládeže v Závodí sa medzi vianočnými sviatkami a Novým rokom zúčastnili s dvomi družstvami roč.2000 (U14) a roč. 2002 (U12)  na veľkom medzinárodnom turnaji v dánskom Lemvigu za účasti 1 600 hráčov a hráčok  a 160 družstiev v 20 kategóriach. Počas 2 a pol dňa sme zohrali 6 resp. 7 zápasov v každej kategórii. Postupne sme sa stretli s dievčatami (U14) a chlapcami resp. mix (U12) z Belgicka, Dánska, Nemecka, Holandska a Poľska. Pre dievčatá to bola prvá skúsenosť na takomto veľkom turnaji, ale súperov sa nezľakli a dosiahli celkovo pozitívnu bilanciu 7 víťazstiev a 6 prehier
V konečnom hodnotení U14 obsadili 4. miesto z 9 družstiev (bilancia 3-3) a U12 obsadili 8. miesto zo 14 družstiev (bilancia 4-3). Okrem toho na úvod turnaja zvíťazila v súťaži jednotlivcov v kategórii U12 v streľbe z diaľky Vanesska Gašpieriková

BKM Žilina-Závodie – Kortijk (B)  24:39
Strelci: Barča Gondová 56b, Vladka Belčíková 24b, Miška Jamborová 22b, Katka Skaličanová 21b, Paťa Škorvánková 18b, Kika Fatrsíková 17b, Lucia Dúcka 10b

BKM Žilina-Závodie – Berlin (DE) 22:47
Strelci: Betka Gažiová 89b, Vanesska Gašpieriková 63b, Miška Búryová 45b, Natálka Rajčanová 33b, Táňa Ďuranová 21b, Adelka Tomiczková 14b, Saška Chovancová 13b, Zuzka Papajčíková 8b, Kika Kubíková

Hodnotenie trénera:
„Staršie dievčatá U14 doplatili jednoznačne na to, že nás bolo len 7 a behom 2 a pol dňa absolvovali 6 zápasov. V závere nám jednoducho už chýbali sily. Po postupe zo skupiny z 2.miesta sme v semifinále prehrávali s neskorším víťazom turnaja na polčase len o 3 body, ale v druhom polčase sme už fyzicky odišli a prehrali sme nakoniec o 16 bodov. Podobný scenár bol aj v zápase o 3.miesto, na polčase sme ešte viedli o 6 bodov, ale nakoniec sme prehrali o 15 bodov.
Dievčatám nemožno nič vyčítať, robili, čo mohli, ale nohy ani hlava už neposlúchali. Všetci sme veľmi túžili po tej medaile, ale chýbali nám z rôznych dôvodov niektoré hráčky a so siedmimi hráčkami sa toho viac spraviť bohužiaľ nedalo. Škoda.
Druhým handicapom bolo, že sme mali len 4 hráčky narodené 2000 a 3 narodené 2001, čiže 3 naše dievčatá boli o rok mladšie ako súperky.
Mladšie dievčatá U12 hrali v kategórii zväčša s chlapcami, príp. niektoré družstvá boli mix. Napriek tomu sa držali a neutrpeli žiadnu zahanbujúcu prehru a dokázali v 7 zápasoch až 4x zvíťaziť. V zápase s neskorším bronzovým medailistom prehrali po 18-hodinovej ceste a krátkej noci (hralo sa hneď ráno o 8,00) len o 8 bodov. V zápase o postup do semifinále bolo ešte v 2.polčase o bod, zlomili nás až niektoré nešťastné okolnosti : zranenie kľúčovej rozohrávačky, vyfaulovaná kapitánka a vyfaulovaná najlepšia strelkyňa. Z toho vidno, že ani tu nebolo semifinále ďaleko. S dvomi víťazstvami a 2 prehrami sme obsadili 3.miesto v skupine.
Všetky hráčky si zaslúžia veľkú pochvalu za predvedené výkony a statočné srdce. Nezľakli sa vyspelejších chlapcov a poriadne ich potrápili. Myslím, že čo sa týka umiestnenia sme dosiahli v danej kategórii maximum. V budúcnosti si z toho musíme vziať poučenie a zúčastňovať sa len turnajov, kde sú garantované čisto dievčenské kategórie. V praxi to znamená, že v západnej Európe sa budeme prihlasovať len do súťaží U14 a vyššie.
Celkovo som s organizačným zabezpečením turnaja ako aj so športovou úrovňou veľmi spokojný. Chcem poďakovať všetkým zúčastneným za vzornú reprezentáciu klubu, mesta i celého Slovenska. Pre dievčatá to určite bola aj veľká skúsenosť v cudzom svete a veľká motivácia začať sa poriadne učiť jazyky.
Dostali sme síce hneď pozvánku na ďalšie turnaje do Dánska a Poľska, ale z finančných dôvodov o tom môžeme uvažovať až v ďalšej sezóne. Teraz musíme predovšetkým dohrať rozohrané slovenské a moravské súťaže.“